موفقیت های عاریتی!
  • 1396/11/30 00:28
  • 26406
از ماشین سازی تا بسکتبال و والیبال شهرداری تبریز؛

موفقیت های عاریتی!

به نوعی باید گفت مدیریت ورزشی ما شبیه مدیریت ورزشی کشورهای حوزه خلیج فارس همچون قطر شده است، با پولهای غیر ورزشی بازیکن جذب و تیمی بسته می شود که نمی تواند لایه های مختلف مردم را به آن ورزش سوق دهد و بومیش کند.

گروه ورزشی زیتون؛ حمید شیرازی

یک ماه گذشته را باید به نام موفقیت های زنجیر وار تیم های ورزشی شهرداری تبریز سند زد. موفقیت هایی که از پیروزی های تیم والیبال شروع شد و با قهرمانی تیم بسکتبال شهرداری تبریز برای اولین بار در لیگ برتر به اوج خود رسید و اکنون هم باید چشم امید داشت به فینالیست شدن و شاید هم قهرمانی تیم والیبال شهرداری تبریز.

هرچند نباید موفقیتها و افتخارات کسب شده توسط سازمان ورزش شهرداری تبریز را در این سالها نادیده گرفت، اما کم نبودند تیم هایی که این چنین و به یک باره به بالاترین سطح در یک رشته ورزشی رسیدن و با همان سرعت هم از صحنه محو شدند.

نمونه های زیادی از تیم ها در رشته های ورزشی همچون والیبال و کشتی و وزنه برداری و ... که اینچنین موفقیتهای مقطعی کسب کردند اما به یکباره حذف شده اند هست اما شاید ملموس ترینش در فوتبال ایران بار ها رقم خورده است.

هنوز با گذشت چند سال نام تیم فوتبال استیل آذین را هواداران فوتبال ایران فراموش نکرده اند. تیمی که با سرمایه گذاری کلان و جذب بازیکنان بزرگی همچون کریمی و کعبی و کاویانپور و چندین ستاره نام آشنای دیگر با سر و صدای زیاد در عرض 2 سال به بالاترین سطح فوتبال ایران رسید و در لیگ برتر هم سه چهار هفته اول صدرنشین مطلق بود اما آخر فصل سقوط کرد.

نمونه های دیگری هم در شهرستان ها بودند که با زور سرمایه و جذب نام های بزرگ به لیگ برتر آمدند و حتی سهمیه آسیا را هم گرفتند اما موفق نبودند و نامشان فراموش شد. صبای قم و مس کرمان تیم هایی بودند حتی سهمیه هم گرفتند اما در نتیجه به خاطر فراهم نبودن شرایط به دسته های پایین سقوط کردند.

پول و سرمایه گذاری کلان شاید بتواند در مقاطعی جوابگو باشد و موفقیت هایی را هم در پی داشته باشد اما در بلند مدت به ورزش آن شهر ضربه خواهد زد. باید گفت موفقیت که به زور پول و بازیکن و نام ها باشد موفقیت عاریتیست و سال بعد هم برای تیمی دیگر رقم خواهد خورد. اتفاقی که برای تیم فوتبال شهرداری تبریز و ماشین سازی شهرداری هم طی سالهای گذشته اتفاق افتاد.

هزینه کرد در ورزش قهرمانی اگر بر اساس برنامه و توزیع مناسب برای پیشرفت همگون در زیرساختها و تیم های پایه نباشد به نتیجه ای با ثبات منتج نخواهد شد. بر کسی پوشیده نیست که والیبال و بسکتبال در تبریز زیر ساخت های مناسب و متوازن با سطح تیم هایشان ندارد. برعکس رشته هایی همچون فوتسال و دوچرخه سواری که پشتوانه قوی در استان دارد، والیبال و بسکتبال به سازمان ورزش شهرداری تبریز خلاصه می شود و اگر روزی تزریق پول با این حجم به این تیم ها متوقف شود به سرنوشت استیل آذین در فوتبال مواجه خواهند شد.

بدون تردید بهترین کار برای توانمند کردن یک رشته ورزش در یک شهر، توجه و سرمایه گذاری بلند مدت و با برنامه روی زیرساخت ها و تیم های پایه و بومیست، اما به واقع باید بررسی کرد چرا مدیران ورزشی در کشورمان معمولا راه میان بر و زود بازده یعنی تیم داری حرفه ای با جذب بازیکنان گران قیمت را انتخاب می کنند؟ در پاسخ باید گفت، مدیران در شهری همچون تبریز بیش از آنکه در فکر پیشرفت و رشد یک رشته ورزشی تداوم دار باشند که معمولا سالهای زیادی برای به هدف رسیدن زمان لازم دارد و شاید در دوران مدیرت آنها هم ثمر ندهد، ترجیح می دهند در همان یکی دو سال اول حضورشان در جایگاه مدیریتی به نتیجه لازم و چشمگیر برسند. به نوعی باید گفت مدیریت ورزشی ما شبیه مدیریت ورزشی کشورهای حوزه خلیج فارس همچون قطر شده است. با پولهای غیر ورزشی بازیکن جذب می شود و تیمی بسته می شود که نمی تواند لایه های مختلف مردم را به آن ورزش سوق دهد و بومیش کند.

هیچ شخصی از قهرمان شدن تیم بسکتبال و یا والیبال شهرداری تبریز ناراحت نمی شود اما در این بین باید نمودار هزینه، فایده این اتفاق را هم مورد مطالعه قرار داد. این قهرمانی های مقطعی تا همان اندازه که هیجان آور است با همان سرعت هم فراموش می شود اگر پشتوانه ای قوی و بومی شکل نگیرد.

 

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.