از گسترش فرهنگ ملی، بومی و اسلامی در میان نسل جوان، غافل مانده ایم/ نگاه تقویمی، نسبت به مسائل فرهنگی، وجود دارد
  • 1396/12/08 09:55
  • 26440
رئیس دانشگاه فرهنگیان در گفت و گوی تفصیلی با زیتون؛

از گسترش فرهنگ ملی، بومی و اسلامی در میان نسل جوان، غافل مانده ایم/ نگاه تقویمی، نسبت به مسائل فرهنگی، وجود دارد

بدری گفت: دانشجویان نسل کنونی، از لحاظ زمانی با دوران دفاع مقدس، فاصله تقریبا طولانی دارند و تجربه زیستی در زمان دفاع مقدس ندارند، موظف هستیم که ارزش های انقلابی و فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل حاضر انتقال دهیم.

به گزارش زیتون، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاهی برای تأمین، تربیت و توانمندسازی معلمان و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش است. این دانشگاه در سال ۱۳۹۰ با تجمیع کلیه مراکز تربیت معلم سراسر ایران تأسیس شد و دارای حدود ۹۸ واحد دانشگاهی (در قالب ۶۴ پردیس و ۳۴ مرکز وابسته به پردیس) و بیش از ۶۵ هزار دانشجو می‌باشد. دانشگاه فرهنگیان از بزرگترین و گسترده‌ترین دانشگاه‌های ایران است، گروه دانشگاهی زیتون، گفت و گویی را با دکتر بدری، رئیس دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی، درباره موضوعات مختلفی  انجام داده  که در ادامه باهم می خوانیم.

موظف هستیم که ارزش ها و مفاهیم انقلاب و دفاع مقدس را به نسل کنونی منتقل کنیم

زیتون؛ درابتدا درباره برگزاری و اهداف کنگره شهدای دانشجو که در دانشگاه فرهنگیان برگزار خواهد شدٰ، توضیح بفرمایید؟

 در استان آذربایجان شرقی، به همت  دکتر پور محمد و سردار کریمیان، اجلاسی با حضور روسای دانشگاه ها در قالب کنگره شهدای دانشجویی در حدود  سه سال است که تشکیل یافته است، کنگره شهدای دانشجو که به همت سپاه پاسداران و روسای دانشگاههای استان برگزار می شود، هر دانشگاهی بخشی از اجرای این کنگره را برعهده دارند، به طور مثال، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در حوزه نشریات دانشجویی، دانشگاه صنعتی سهند در حوزه علمی پژوهشی و دانشگاه علوم پزشکی در حوزه ورزشی، اجرای این کنگره را عهده دار شده اند، دانشگاه فرهنگیان نیز،  در راستای تعمیق  باور های دینی و گسترش ارزش های اسلامی،در بخش قرآن و عترت، مسئولیت اجرای این کنگره را بر عهده گرفته است. دانشجویان نسل کنونی، از لحاظ زمانی با دوران دفاع مقدس، فاصله تقریبا طولانی دارند و تجربه زیستی در  زمان دفاع مقدس ندارند، به همین خاطر، موظف هستیم که ارزش های انقلابی و فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل حاضر انتقال دهیم.در بحث پرورش عواطف دینی دانشجویان به اندازه لازم فعالیتی نشده است. تلاش می کنیم در دانشگاه فرهنگیان تبریز، بخش قرآن و عترت را در زیر بیرق شهدا، اجرا کنیم و فضای معنوی را در بین دانشجویان استان، به وجود بیاوریم.

اجرای جشنواره قرآن و عترت کنگره شهدای دانشجو در دانشگاه فرهنگیان

زیتون؛ درباره محورهای اجرای این کنگره توضیح دهید.

محور های این کنگره، در دو قالب شفاهی و کتبی، اجرا خواهد شد، در بخش شفاهی، قرائت و حفظ قرآن، به صورت مشترک و مجزا بین برادران و خواهران، برگزار خواهد شد. دعاخوانی  مختص برادران و آیین سخنرانی مختص خواهران از جمله محورهای اجرای این کنگره خواهد بود، در بخش کتبی نیز، شامل سه قسمت، تفسیر قرآن، نهج البلاغه و احکام، خواهد بود. اطلاع رسانی، درباره این کنگره از طریق فضای مجازی، پوستر و سایر امکانات موجود خواهد بود که  همه دانشگاههای استان، می توانند در این موارد یاد شده، شرکت کنند. ثبت نام کنگره شهدای دانشجویی بخش قرآن و عترت، از تاریخ 20 بهمن ماه آغاز شده است و تا 28 اسفند ماه سال جاری ادامه می یابد، همچنین تاریخ برگزاری این کنگره،27 فروردین ماه سال آینده خواهد بود.

 

 

بنا به برخی دلایلی از جمله خود باختگی، از گسترش فرهنگ ملی، بومی و اسلامی در میان نسل جوان، غافل مانده ایم

زیتون؛  با توجه به رشد فضای مجازی در کشور، با استفاده از این ابزار دشمن  در تلاش است که سبک زندگی مردم ایران را تغییر دهد و کلا دین و معنویت را بزداید، به نظر شما برگزاری این چنین کنگره ها و برنامه هایی تا چه میزان می تواند،به مقابله با  هجمه فرهنگی دشمن بپردازد؟

 با اطمینان می شود گفت که اگر جوانان کشور نسبت به فرهنگ اسلامی، آگاهی بیشتری داشته باشند، خود به خود  به این سمت کشیده خواهد شد، متاسفانه، ، از قدیم الایام، فرهنگ شجاعت، غیرت، دینی مردم ایران به ویژه آذربایجان زبان زد خاص و عام است.  مصون سازی فرهنگی از درون، به درستی انجام نگرفته است،  الگو سازی در مبحث دینی، یکی از بزرگترین سرمایه هایی است که باید مدنظر قرار گیرد، در بسیاری از کشورهای مختلف، برای افزایش سلامت روانی و جلوگیری از آسیب های  اجتماعی، از الگوهای متناسب با فرهنگ خود استفاده می کنند.

حضور در مناطق عملیاتی، اثر گزاری بیشتری نسبت به روایت گری دارد

زیتون؛ با توجه بر این که در آستانه برگزاری اردوهای راهیان نور قرار گرفته ام استفاده از ظرفیت این کاروانها در کنار برگزاری مراسمات مذهبی، تا چه مقدار، می تواند نسبت به انتقال مفاهیم دینی و انقلابی، به نسل جوان، موثر واقع شود؟

 فضایی که بتواند بر عواطف و احساسات، تاثیر گذار شود، هرچه قدر  نسبت به موقعیت های واقعی نزدیکتر باشد اثرگذاری بیشتری  خواهد داشت، مصداق  این سخن را می توان در توصیف دلاوری های رزمندگان اسلام در 8 سال دفاع مقدس، بیان کرد، آموزه های دفاع مقدس و فرهنگ ایثار و شهادتی که در جبهه ها شکل گرفت، به طور حتم، با حضور در مناطق های عملیاتی  و از نزدیک مشاهده کردن  فضای جبهه ها، بیشترین اثرگزاری ها را خواهد داشت تا اینکه فقط در بعد روایت گری بیان شود. برای نمونه، زمانیکه از شلمچه یا هویزه، سخن گفته می شود، همراه با احساس معنوی خاصی، عجین شده است، بنابراین زمانیکه نسل جوان، دلاوری های شهدای عزیز را که  از طریق مطالعه و روایت شنیده اند، اگر در ان موقعیت و فضا قرار بگیرند، مطمئنا اثرگزاری بیشتری خواهد داشت.

افزایش تعداد کاروان های راهیان نور در دانشگاه فرهنگیان

زیتون؛ برنامه های  اعزام کاروان های راهیان نور دانشگاه فرهنگیان، در سال جاری به چه صورتع انجام خواهد گرفت؟

 اعزام کاروان های راهیان نور طبق روال سال های گذشته، در این دانشگاه نیز برگزار خواهد شد، جناب آقای شادی، مسئول ناحیه بسیج دانشجویی استان نیز، قول مساعدت هرچه بیشتر را داده اند. سال گذشته تعداد افرادی که به مناطق عملیاتی جنوب، اعزام شده اند در حدود 150 نفر بود که امسال  قرار بر این شده است که این تعداد رو به افزایش خواهد بود، البته مسئولین امر نیز باید به دانشگاه فرهنگیان، نگاه ویژه ای داشته باشند.

نگاه تقویمی به مسائل فرهنگی  و نبود چشم انداز فرهنگی، از جمله، آسیب هایی است که برخی از دانشگاهها به آن مبتلا گشته اند

زیتون؛ با توجه به اهمیت مسئله فرهنگ در جامعه، درباره جایگاه فرهنگ در دانشگاه فرهنگیان، بفرمایید؛

 به جرات می توان گفت که  برنامه های ریز و درشت فرهنگی که در دانشگاه فرهنگیان انجام می گیرد، در هیچ دانشگاهی انجام نمی شود. با قاطعیت می توان گفت که از لحاظ کمیت و کیفیت  وهم برنامه ریزی درباره مسائل فرهنگی، دانشگاه فرهنگیان، در صدر دانشگاههای مختلف، قرار گرفته است.  گاها مشاهده می شود پرداختن به مسائل فرهنگی در برخی از دانشگاهها، به صورت سطحی انجام  می شود، .  نگاه تقویمی به مسائل فرهنگی  و نبود چشم انداز فرهنگی، از جمله، آسیب هایی است که برخی از دانشگاهها به آن مبتلا گشته اند می توان گفت که فعالیت های فرهنگی، در بسیاری از دانشگاهها ، به نوعی تیری در تاریکی انداختن است. در دانشگاه فرهنگیان، برنامه کلان سالانه فرهنگی، تعریف شده است که بر اساس اهداف دانشگاه و متناسب با فرهنگ بومی و ملی، برگزار می شود. برنامه های متنوعی که از سوی  تشکل های مختلف از جمله بسیج دانشجویی، کانون های مختلف ارائه می شود در طول سال با اهداف مشخص فرهنگی تدوین و اجرا می شود.

صلاحیت های علمی و فرهنگی، در انتخاب معلمان لحاظ می شود

زیتون؛ آیا چشم انداز فرهنگی در دانشگاه فرهنگیان،مورد توجه قرار گرفته است؟

 شکل برنامه ریزی فرهنگی در دانشگاه گواه این موضوع است، فعالیت های فرهنگی با دورنما و آینده نگزی در باب فرهنگ، انجام می گیرد، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان در آینده معلمان و دبیران و سفیران هدایتی جامعه را بر عهده خواهند گرفت، بنابر این، فعالیت های فرهنگی این دانشگاه آینده نگر و با محتوای  انسان سازی و پرورش استعداد، عملیاتی می شوند.  برای شغل معلمی، صلاحیت های مختلفی تعریف شده است، صلاحیت ها و شایستگی های فنی و فرهنگی، در انتخاب معلمان، مورد توجه قرار می گیرد، آگاهی و مهارت های معلمان درباره مفاهیم هنر و فرهنگ، به عنوان زمینه و پیش نیاز صلاحیت های معلمان باید قرار گیرد. فعالیت های فرهنگی در راستای افزایش توانمندی فرهنگی قشر معلم، انجام می گیرد. رهبر معظم انقلاب، بارها به توجه به آرایش درونی و نیاز های دانشگاه فرهنگیان، توجه ویژه ای داشتند. 

دانشگاه فرهنگیان رتبه نخست ارزیابی اداره کل مشاوره دانشگاههای کشور را کسب کرد

زیتون؛ در پایان اگر سخنی نگفته دارید بفرمایید؛

دانشجویان و نیروهایی که جذب این دانشگاه می شوند از لحاظ اخلاقی و شایستگی های تحصیلی، در حد بسیار توانمندی هستند.  دانشجویانی که در رشته های علوم پایه تحصیل می کنند از لحاظ توانمندی علمی، توانایی تحصیل در دانشگاههای بزرگ و مادر را دارند ولی خوشبختانه در دانشگاه فرهنگیان در حال تحصیل هستند و ما نیز از توانمندی های علمی این دانشجویان بهره مند می شویم. اخیرا اداره کل مشاوره دانشگاههای کل کشور، دانشگاههای کل کشور را از لحاظ آسیب های اجتماعی، مورد ارزیابی قرار داده است و نتایج ارزیابی این را نشان می دهد که دانشگاه فرهنگیان از لحاظ آسیب های اجتماعی، در بهترین شرایط مورد نظر قرار دارند و شاهد هستیم که  آسیب های اجتماعی مختلف از جمله اعتیاد یا بزهکاری، در دانشگاه فرهنگیان در کم ترین حد ممکن قرار دارد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.