تبریز 2018 و پاسخی که به وجدانتان باید بدهید
  • 1396/12/10 00:31
  • 26456
یادداشت وارده/ جواد صفایی

تبریز 2018 و پاسخی که به وجدانتان باید بدهید

چقدر غم فزا ست که ارزشهای غربی آنچنان بر اذهان مسئولین ما حاکم گشته اند، که تصور ایشان از زیبایی هم چیزی شبیه به کارت پستال های طبیعت اسکاندیناوی و کاناداست، لاجرم همه جای شهر کاج و سرو می کارند، پس چه جای تعجب که راه سعادت و نجات را در آموزه های کاپیتالیزم جستجو نمایند.

گروه فرهنگ و جامعه زیتون؛ یادداشت جواد صفایی

سال ۲۰۱۸ میلادی آغاز شد و تبریز پایتخت گردشگری جهان اسلام در این سال برنامه‌های ویژه خود را آغاز کرده است. برنامه هایی چون نصب تابلو، نصب بنر، نصب بیلبورد، نصب تابلو روان، نصب تابلو گردان، نصب تابلو ال ای دی، و نصب سایر انواع تابلو...

البته نباید از حق گذشت برنامه های خلاقانه تری همانند جمع آوری صندوق صدقات و ممنوعیت نصب بنر های مذهبی، آسفالت مجدد خیابانهای نورچشمی هم بخشی از آمادگی برای تبریز ۲۰۱۸ بود.

سفرهای پر دستاورد مسئولین شورا و شهرداری را هم میبایست به این جریده افتخار آمیز افزود. اما تبریز ۲۰۱۸ علاوه بر سنگفرش های ولیعصر و ائل گلی به کوچه های گلی مالازینال و آخمقیه هم رسیده است.

چند روز بارش باران پی چند خانه را شست و چند نفر از عوامل آبروریزی شهر مدرن تبریز، بی سرپناه شدند، افرادی که برایشان صندوق صدقات نصب میشود، شغلشان دستفروشی، طبق فروشی و نهایتا کارگری است. ندیدنی هایی که به چشم هر توریستی بیاید آبروی شهر که هیچ، آبروی حاج آقای معاون شهردار و اعضای صاحب شوکت شورا می رود.

پابرهنگانی که زمانی صاحبان اصلی انقلاب بودند، اما سالها پیش تبدیل به قشر آسیب پذیری شدند که الزاما میبایست زیر چرخ های توسعه له شوند. چقدر غم فزا ست که ارزشهای غربی آنچنان بر اذهان مسئولین ما حاکم گشته اند، که تصور ایشان از زیبایی هم چیزی شبیه به کارت پستال های طبیعت اسکاندیناوی و کاناداست، لاجرم همه جای شهر کاج و سرو می کارند، پس چه جای تعجب که راه سعادت و نجات را در آموزه های کاپیتالیزم جستجو نمایند.

از آنچه توریسم و توسعه به معنای غربی آن بر سر انسان و ایمان می آورد میگذرم که برایتان سنگین است، اما پایان این بازی به این سوال ساده در مقابل وجدان تان پاسخ دهید که می دانیم، میتوانید  دهان ما مردم را با آمارسازی و اصطلاحات پر طمطراق ببندید.

درآمد تبریز از صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۸ چقدر نسبت به میانگین سالهای گذشته افزایش داشته؟ اگر رقم مذکور مثبت بود از سرمایه های عظیمی که به نام تبریز ۲۰۱۸ هدر دادید کسر کنید ببینید سود کردید یا زیان؟

البته از فرهیختگانی که یحتمل این سطور را می خوانند معتذرم، سوال را اینگونه پرسیدم چراکه با جماعتی طرف هستیم که فهم شان از سود و زیان غیر از دلار نیست‌. وگرنه بر ظلمی که به نام توسعه بر عدالت روا داشته اند خون باید گریست.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.