بکار بردن واژه بیکاری و علافی برای زنان خانه دار، توهین به نوزده میلیون زن خانه دار است/ باید بین اشتغال بیرونی و رسالت درونی موازنه ایجاد کرد
  • 1396/12/15 10:30
  • 26476
نماینده اسبق مردم تبریز در مجلس، در دانشگاه تبریز، مطرح کرد:

بکار بردن واژه بیکاری و علافی برای زنان خانه دار، توهین به نوزده میلیون زن خانه دار است/ باید بین اشتغال بیرونی و رسالت درونی موازنه ایجاد کرد

شایق خاطر نشان کرد: بانگاهی به زندگی برخی مادران شهدا، شاهد هستیم که مادری با وجود شاغل بودن در بیرون خانه، فرزندی تربیت می کند که باعث افتخار خانواده و کشور می شود

به گزارش زیتون، عشرت شایق، نماینده اسبق مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، در همایش زن و اشتغال که به مناسبت فرارسیدن میلاد حضرت زهرا(س) در دانشگاه تبریز برگزار شد، با اشاره به موضوع اشتغال در مفهوم کلی، اظهار داشت: اشتغال یک واژه وارداتی است یعنی هر جایی توان و مهارت، به نمایش گذاشته شود  اشتغال حاصل شده است.

وی گفت: بحث اشتغال، به یکی از موضوعات چالشی و بحث برانگیز، در سال های اخیر، تبدیل شده است.  درباره مفهوم اشتغال و تفسیری که از این واژه، در منابع مختلف وجود دارد، به این صورت تعریف شده است که اشتغال به این معنا که، یک فرد  در طول روز کار معینی را انجام می دهد و در قبال این کار، مزد و حقوق خاصی را دریافت می کند.

وی اضافه کرد: تعابیر اشتغال در جوامع و فرهنگ های مختلف، متفاوت است، بدین صورت که نوع نگاه به کار و اشتغال، در جامعه مسلمان ایرانی و جوامع غربی، متفاوت است، جوامع مسلمان با رویکردها و ارزش های اسلامی و با نگاه به کرامت انسان، تعریف خاصی از اشتغال، مخصوصا اشتغال زن ارائه می دهد.

 

وی با اشاره به نقش بانوان و خانواده در مسئله اشتغال، خاطر نشان کرد: سوال اصلی و مهمی که مطرح می شود، این است که آیا خانواده و زن خانه دار جز آمارهای ارائه شده درباره جمعیت مشغول به کار، به حساب می آید یا نه؟ برای اینکه محیط تلاش زن خانه دار در منزل است، آیا جز اشتغال محسوب می شود یا خیر؟ و یا چرا در مورد زنان خانه دار، واژه علافی و بیکاری به کار می رود و این توهینی برای نوزده میلیون زن خانه دار، قلمداد می شود. در حالی که خانه داری و تربیت فرزند، به مراتب، سخت تر و طاقت فرسا تر از کار در بیرون است.

شایق افزود: مسئله مهمی که در کنار اشتغال زنان، مطرح می شود، توجه به کانون خانواده است، طبق آمارهای مختلف، هرچه قدر نرخ اشتغال  زنان بالا می رود، متاسفانه شاهد کمبود توجه به خانواده و کاهش نرخ باروری زنان هستیم، بانگاهی به زندگی برخی مادران شهدا، به این نتیجه می رسیم  که یک مادر، با وجود شاغل بودن در بیرون خانه، فرزندی تربیت می کند که باعث افتخار خانواده و کشور می شود، در نتیجه،اشتغال زن، منافاتی با روابط خانوادگی ندارد، باید به عنوان یک زن، بین اشتغال بیرونی و رسالت درونی موازنه ایجاد کرد.

وی یاد آور شد: اسلام در مورد  اشتغال زن، محدودیتی ندارد، نه تنها مخالف نیست بکه تا جاییکه مخالف وظیفه اصلی زن، یعنی همان تربیت فرزند و خانواده نباشد، لازم هم می داند،  هیچ کشوری نمی تواند از نیروی کار زنان، بی نیاز باشد، در همه طرح ها و برنامه ها، خانواده باید مبنا قرار گیرد.

نماینده اسبق مجلس، با اشاره به جایگاه مقدس زن در خانواده، بیان داشتک حضور زن به عنوان مادر و همسر، در میان خانواده از جایگاه والایی برخوردار است، به طوری که در روایت های مختلف به اهمیت جایگاه زن و پاداش اخروی برای توجه به همسر و تربیت فرزند، توجه شده است، زن محور اصلی تربیت، و خانواده اولین کانون تشکیل اجتماع، است که سعادت و شقاوت فرد درآن رقم می خورد. پس خانه داری از مهمترین اشتغالات به شمار می آید که باید کانون توجه دولت مردان و سیاست گزاران قرار بگیرد.

وی با اشاره به مهمترین وظیفه زن مسلمان، تاکید کرد: مهمترین وظیفه زن مسلمان در حال حاضر، تربیت و هدایت انسان در مسیر قرب الهی است،  مبدا همه تحولات، از دامن زن شروع می شود، زن در خانواده مجدد شخصیت و توانایی و کارآیی مفید مرد است،  تزریق آرامش و سکون زن به خانواده، زن را ناخدای کشتی خانواده می سازد.

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.